Wybrzeżem z Labin do Opatiji
Jadąc drogą E 751 w kierunku północnym można zboczyć przed Plomin do Cepić Polje. Polje jest owalną zapadliną w podłożu wapiennym, z falistym, dynarskim ukształtowaniem terenu, przebiegającym z północnego zachodu w kierunku południowo-wschodnim. Glina naniesiona i skondensowana na skutek procesów erozyjnych z dużą ilością wilgoci na skutek twardego wapiennego podłoża, stanowi doskonałą glebę dla rolnictwa.
Mieszane uczucia wywołuje spojrzenie na Plominski Zaljev (fiord Plomin). Jeśli patrzy się w kierunku morza, przed oczyma rozpościera się idylliczny krajobraz zdominowany przez średniowieczne miasteczko obronne Plomin, wybudowane na miejscu starożytnej osady iliryjsko-rzymskiej Flanona. Jeśli spogląda się w kierunku przeciwnym, dostrzega się zakłady, z wysokimi kominami, przetwarzające rudę - symbol niedawnych socjalistycznych ambicji.
Z przylądka Maśnjak widać po raz pierwszy zieloną wyspę Cres w zatoce Kvarner. Do małego portu Brestova prowadzi wąska, wspinająca się pod górę uliczka. A z portu co pół godziny wyruszają promy na wyspę Cres (w sezonie kursują także nocą).
Jadąc wzdłuż wybrzeża krętą drogą (ostrożnie w czasie deszczu) w kierunku Opatiji można podziwiać roztaczające się w okolicy Brseć piękne widoki na zatokę Kvarner. Rowerzyści i motocykliści będą mogli podziwiać interesujące widoki, jeśli podążą wąską, górską dróżką przebiegającą powyżej głównej drogi (wzdłuż wschodniej skarpy masywu Ućka, poprzez Martina i Jelena). Na wysokości 173 m wznosi się - dawniej dobrze bronione przed piratami - historyczne miasteczko Mośćenice, z którego rozpościera się piękna panorama na Kvarner. W miasteczku znajduje się Etnografski muzej (Muzeum Etnograficzne), którego dumą jest sto lat licząca prasa do oliwy. Mośćenićka Draga to malownicza osada rybacka z sympatyczną kamienną plażą, kempingiem, dwoma hotelami i lokalem Benito, bogatym w tradycje, gdzie podają dania rybne.
Warto zatrzymać się w Medveja, miasteczku z kąpieliskiem i pięknymi żwirowymi plażami. W sierpniu trudno tu o miejsce do parkowania samochodu i im bliżej do Opatiji o takie miejsce będzie jeszcze trudniej.
Obok Opatiji znajduje się Lovran, najbardziej znana miejscowość turystyczna na istryjskiej riwierze. Nazwa pochodzi od drzew laurowych (laurus - drzewo laurowe). Obie miejscowości, to znaczy Lovran i Opatija, nieomal zrosły się. W obu znajdują się wytworne zajazdy i wille, bujna zielona roślinność z cyprysami, palmami, kwitnącymi rabatami i ogrodami, które na wiosnę i jesienią przedstawiają się niezwykle kolorowo, a wydzielane zapachy odurzają zmysły. W październiku, na starym mieście w Lovran obchodzone jest dwutygodniowe Święto Kasztana. Nazywa się ono Marunada.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat