Hvar i jego tajemnice
Główna miejscowość Hvar leży nad zalokij, w południowej części wyspy. Kiedy wyspa dostała się pod panowanie Wenecji w 1420 r. rozpoczął się jej niesłychany rozkwit. Wszystkie statki zmierzające do lub z Wenecji zawijały do Hvar. Mieszkańcy bogacili się, czerpiąc korzyści z handlu. Atak Turków jednak doszczętnie zniszczył miasto w 1571 roku. Stara substancja miasta pochodzi więc z końca XVI wieku.
Od 1870 r. Hvar stał się znów słynny jako kąpielisko i miejscowość sanatoryjna. Serce miasta bije w porcie, wokół którego grupują się najważniejsze zabytki przeszłości. Arsenał znajduje się bezpośrednio przy molu i powstał w 1579 r. Jak na ówczesne warunki był olbrzymią halą stoczniową, w której było dość miejsca, by pomieścić kompletną galerę wojenną. Rozmiarami tej budowli nie zadowolił się jednakże ówczesny komendant miasta. Na wyższym piętrze zlecił wybudowanie teatru, zaliczanego do najstarszych w Europie. Były tu grane tragedie i komedie, przedstawiano sceny - sielanki, po których można było udać się do pomieszczeń bardziej intymnych i bardzo miło spędzić czas. Przed wybudowaniem teatru przedstawienia odbywały się przed katedrą.
Obok arsenału znajduje się loggia, piękna renesansowa budowla przypisywana Sanmichele z Werony i mistrzom z Korćuli. Nad rynkiem wznosi się katedra Sv. Stefan, zbudowana w XVI w. na fundamentach wcześniejszego klasztoru benedyktyńskiego. Stanowi ona połączenie stylu renesansowego i barokowego. Elegancka dzwonnica z biforiami, triforiami i kwatriforiami jest dziełem miejscowych artystów. Cenny ołtarz we wnętrzu katedry z obrazem Najświętszej Marii Panny z XIII w. zaliczany jest do najwartościowszych w Dalmacji. Stalle pochodzą z 1573 roku. W Pałacu Biskupim obok katedry św. Stefana znajduje się skarbiec katedralny. Na drugiej stronie placu wznosi się ostro zakończona dzwonnica dawnego kościoła św. Marka. W jego ruinach, specjalnie przystosowanych, pomieszczono zbiory archeologiczne. Obok stoi hotel Pałace, zbudowany na pozostałościach starej warowni miejskiej. Z tarasu hotelowego roztacza się wspaniały widok na arsenał i katedrę.
Na zewnątrz bramy miejskiej znajduje się niedokończony pałac Hektorović, przykład dawnej arystokratycznej kultury mieszkaniowej. Z ty tu rozciąga się malownicza dzielnica podchodząca aż pod Spaniola (twierdza hiszpańska). Ze zbudowanej za panowania Karola V Habsburgu w 1551 r, twierdzy można podziwiać piękny widok na port. Dla wytchnienia można skorzystać z Istniejącej tu restauracji,
Nieco na uboczu, z dala od przepełnionego w sezonie centrum, wznosi się nad zatoki Kriza Franjevacki samostan (klasztor franciszkanów) zbudowany w połowie XV wieku. W portalu znajduje się malowidło Nikola Florentyńczyka (N. Fiorentino) przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem Jezus. We wnętrzu świątyni, można podziwiać obrazy licznych włoskich artystów oraz dary wotywne złożone przez bogatych obywateli. Przy krużganku, w dawnym refektarzu, znajduje się muzeum i galeria.
Z portu wypływają łodzie-taksówki do znajdujących się w pobliżu Pakleni otoci (Piekielnych wysp), do których należy między innymi Jerolim i Stipanska. Są tu popularne miejsca kąpielowe, z szerokimi plażami dostępnymi także dla naturystów. Wyspy zawdzięczają nazwę żywicy pozyskiwanej z sosen, którą uszczelniano dawniej poszycie statków, po uprzednim przerobieniu jej na czarną smołę.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat