Regiony
Chorwacja w obecnym kształcie rozciąga się od Niziny Panońskiej położonej pomiędzy trzema rzekami Sawą, Drawą i Dunajem, poprzez górzystą centralną część kraju do półwyspu Istria i dalej poprzez Dalmację Środkową wzdłuż wybrzeża Adriatyku, aż do Boki Kotorskiej.
Część wschodnią i północną zajmuje rozległa, lekko pagórkowata nizina (fragment Kotliny Panońskiej), a południowo-zachodnią Góry Dynarskie i mocna poszarpana linia brzegowa. W górach jest wielka ilość podziemnych zbiorników wodnych pochodzenia krasowego. 35% powierzchni zajmują lasy, w których żyją dzikie zwierzęta (wilki, lisy, niedźwiedzie), wiele gatunków ptaków śpiewających, a także sępy i białe orły.
Przez obszar Chorwacji przebiegają dwie strefy klimatyczne: w głębi kraju panuje klimat umiarkowany, a na wybrzeżu podzwrotnikowy śródziemnomorski. W pasie nadmorskim temperatura może osiągać latem 38°C, a zimą rzadko spada poniżej zera. Na tych terenach rosną palmy, cyprysy, chleb świętojański, figi, wawrzyn, uprawia się również winną latorośl i oliwki. Północne stoki wzgórz narażone na działanie zimnych wiatrów bora porastają zwykle lasy sosnowe i niskie krzewy znajdujące sobie miejsce wśród nagich skał.
Chorwacja podzielona jest na 20 okręgów Bjelovarsko:
- Bilogorska Zupanija,
- Brodsko: Posavska Zupanija,
- Dubrovacko: Neretvanska Zupanija,
- Istarska Zupanija,
- Karlovacka Zupanija,
- Koprivnicko: Krizevacka Zupanija,
- Krapinsko: Zagorska Zupanija,
- Licko: Senjska Zupanija,
- Medimurska Zupanija,
- Osjecko: Baranjska Zupanija,
- Pozesko: Slavonska Zupanija,
- Primorsko: Goranska Zupanija,
- Sibensko: Kninska Zupanija,
- Sisacko: Moslavacka Zupanija,
- Splitsko: Dalmatinska Zupanija,
- Vrazdinska Zupanija,
- Viroviticko: Podravska Zupanija,
- Vukovarsko: Srijemska Zupanija,
- Zadarska Zupanija,
- Zagrebacka Zupanija,
- miasto wydzielone Zagreb.
Znane w Chorwacji miejsca religijnego kultu Marija Bistrica, Trsat i Sinj mogą się poszczycić stuletnią tradycją pielgrzymowania, natomiast w ciągu ostatnich 10 lat tłumy wiernych ciągną do położonego w Hercegovinie Medugorja. Chorwacja ma znane ośrodki narciarstwa alpejskiego w tzw. Szwajcarii Chorwackiej, do których zalicza się Górski Kotar, Delnice, Mrkopalj, Bjelolasica. Platak (w pobliżu Rijeki). Medvednica za Zagrzebiem.
Wielbiciele przyrody z pewnością zakochają się w kraju, który ma 4300 gatunków roślin, ponad 23 000 gatunków zwierząt lądowych, a w samym Adriatyku żyje 530 gatunków ryb, głowonogów, raków i małży. Większość z nich zaliczana jest do rzadkich i znajduje się pod ochroną. Około 7,5 % obszaru Chorwacji to naturalne, nietknięte oazy przyrody. Z siedmiu parków narodowych trzy - Risnjak, Paklenica, Jeziora Plitvickie znajdują się na obszarze górskim, a cztery: Kornaty, Mljet, Brionii Krka na wybrzeżu.
Regiony na forum
-
KaśkaJadąc z Kraljevica przez dolinę Vinodol w głąb kraju dociera się do Drivenik. Nad miejscowością nadal wznoszą się malownicze ruiny sławnego zamku Frankopanów i Zrinskich. W centrum miasteczka na podwórzu szkoły podstawowej wzniesiono w 1978 roku pomnik Julija Klovića. Był on mieszkańcem tych okolic. Warto przytoczyć historię z nim związaną. Pomnik jest dziełem Zvonko Cara. Chorwat Klovkc był malarzem renesansowych miniatur Urodził się w 1498 r. w Grizne. Malarstwa uczył się potem u słynnego Gulio Romano w Mantui. Tam też rozpoczął pracę nad miniaturami. Przez pewien okres tworzył na dworze króla chorwacko-węgierskiego Ludwika II (do 1526 roku). Malował dla papieża i Cosimo Medici. Współcześni nazywali go Michałem Aniołem miniatur. Był z nim zaprzyjaźniony, jak również z Vazarim i Breuglem. Klović, zwany też jako Julio Clovio, zmarł w 1578 r. w Rzymie i pochowany został w kościele św. Piotra w Okowach. Takiego przywileju nieliczni tylko mogli dostąpić. Warto je zobaczyć bo to niezwykle unikatowy zabytek i w ogóle cały Drivenik jest warty zobaczenia!