Riwiera Makarska
25 km za Omiś, przy drodze nadbrzeżnej Brela, leży nowoczesne miejsce letniskowe, usytuowane na stromiznach gór spadających do wybrzeża, wokół którego znajdują się piękne żwirowe plaże.
Jeśli pojedzie się magistralą 13 km od Breli w kierunku południowym, gdy mi nie się kąpielisko Baska Voda, dojeżdża się do miejscowości Makarska u podnóża masywu Biokovo, osiągającego 1700 m wysokości. W średniowieczu Makar ska ulegała wpływom pochodzącym z Bośni i doliny Neretwy, gdzie koncentrował się główny opór przeciwko Wenecji. Turcy, gdy opanowali Bałkany, zajęli także Makarska i rozbudowali, czyniąc ją ważnym portem. Obecnie turystyka odgrywa tu najważniejszą rolę.
Popularnym celem turystycznym są oczywiście wspaniałe piaszczyste plaże Makarskifj Riwiery. Znajduje się tu wiele zadrzewionych piniami miejsc, woda jest krystalicznie czysta, powietrze przesycone zapachami ziół, a romantyczne, osłonięte zatoczki zachęcają do kąpieli, opalania i beztroskiego spędzania czasu. W głębi kraju turyści napotykają uśpione wioski w prawie alpejskiej scenerii.
Kto już nacieszył się słońcem i rozgrzanym plaskiem, powinien zwiedzić Franjevacki samostan (klasztor franciszkanów) w Makarska, w południowej części portu. W klasztorze znajduje się Muzeum Malakologiczne z najbogatszym na świecie zbiorem muszli i ślimaków. Wszystko, co dotyczy tego tematu, zostało w muzeum wyczerpująco przedstawione. Służyły muszle jako pieniądz, jako barwnik, jako biżuteria. Powyżej Makarska, w pobliżu wsi Kotisina znajduje się Ogród Botaniczny, w którym rosną typowe dla tego regionu rośliny.
Stromo wznoszący się łańcuch górski Biokovo liczy 36 km długości i 7 km szerokości. Jego szczyty mają 1762 m wysokości. Oodn( uwtgi jest równina otoczona wzniesieniami, poprzecinana licznymi dolinami. Żyje iii dużo kozic i muflonów, a cały teren jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą.
Z Makar, wsi leżącej 233 m powyżej Makarska, prowadzi oznakowana ścieżka górska na najwyższy szczyt Biokovo, na Sv. Jure (1762 m). Wejście trwa około pięciu godzin. Komu brak ochoty na wspinaczkę, musi rezygnować z pięknych widoków, gdyż tu dociera się do najwyżej położonej drogi w Chorwacji, skąd można podziwiać piękno okolicy. Na południe od Makarska odgałęzia się droga do Kozica i Vrgorac. Wznosi się ona nad przełęczą Staza, przy której odchodzi droga licząca 12 km, prowadząca do Sv. Jure.
Z Makarska dalej wzdłuż wybrzeża dociera się do Tucepi, niewielkiego kąpieliska z szeroką plażą żwirową. Historyczne centrum wsi leży powyżej hoteli na zboczu gór Biokovo. Osada rybacko-letniskowa Podgora dysponuje głęboką zatoką z plażami żwirowymi. Promenada nadbrzeżna jest w letnie wieczory niedostępna dla ruchu kołowego i przeksztaca się w ulubioną drogę spacerową. Wzdłuż niej znajdują się liczne tawerny winne i restauracje, gdzie podaje się dania rybne.
Z Igrane wyspa Hvar wydaje się być w zasięgu ręki. Spokojna wioska Igrane (300 mieszkańców) leży na niewielkim półwyspie. Jest typową dalmatyńską miejscowością, nad którą wznosi się starochorwacki kościół św. Michała. Pozostały jeszcze fragmenty starych murów miejskich. Urlopowicze znajdą w Igrane szeroką zatokę ze żwirową plażą. Dawna wieś rybacka Gradac przyciąga gości, którzy mogą wypoczywać na plaży liczącej 3 km długości, a więc najdłuższej na Makarskiej Riwierze. W czasach rzymskich Igrane znana była pod nazwą Labineca. Zachowały się fragmenty średniowiecznej warowni i wieża obserwacyjna.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat