Riwiera Siedmiu Kaszteli
Na południe od Trogiru rozciąga się Riwiera Siedmiu Kaszteli. Panuje tu ciepły i łagodny klimat, więc mieszkańcy zajmują się uprawą wysokogatunkowych winorośli, brzoskwiń, owoców cytrusowych, migdałów, fig i drzew oliwnych.
W XVI w. królestwo osmańskie rozszerzyło swoje wpływy aż do łańcucha górskiego Kozjak i Splitu. Duchowni i szlachta poczuli się zagrożeni i postanowili zbudować wzdłuż wybrzeża kilka zamków obronnych mających spełniać wiele funkcji. W ich sąsiedztwie poddani i dzierżawcy budowali swoje siedziby. W ten sposób powstały całe wsie z warownymi wieżami.
Najbliżej Trogiru leżą kasztele Śtafilić, Novi i Stari tworzące jakby jedną miejscowość ochranianą od południa przez twierdzę Nehaj. Kasztel Śtafilić powstał około 1500 r., a zbudował go Stjepan Stafileo z Trogiru. Po stronie południowej znajduje się część mieszkalna, natomiast na północy wybudowano system fortyfikacji.
Kasztel Novi został zbudowany w 1515 r. na polecenie Pavao Ćipiko. Najstarszy w zatoce kasztel Stari również powstał dzięki tej rodzinie. Jego budowę zapoczątkował Korjolan Ćipiko - przodek Pavao. Od kasztelu prowadzi oznakowana ścieżka na szczyt góry Biranj, gdzie znajduje się kościół Św. Jana Chrzciciela. 26 czerwca każdego roku przybywają do sanktuarium pielgrzymki.
Nieco dalej położony jest tonący w zieleni Lukśić. W pobliżu jest kilka ciekawych zabytków, m.in. stary kościół parafialny z cennymi płótnami malarzy szkoły włoskiej. Dalej wznosi się kasztel Sućurac zbudowany na polecenie biskupów Splitu w 1483 r. Oryginalny Kambelowac w kształcie cylindrycznej wieży obronnej zbudowany został w 1566 r. Ostatni z zamków - Gomilica - znajduje się na wyspie Gomile i służył dawniej jako klasztor Benedyktynów. Wewnątrz murów obronnych znajdowało się trzydzieści domów mieszkalnych. Całość połączona była z lądem mostem, za którym powstała jeszcze jedna wieś z murami obronnymi.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat