Oprtalj
W kierunku północnym od Motovun, na przeciwległym wzniesieniu położony jest Oprtalj, prawdziwy klejnot architektury. W Średniowieczu miasteczko to było w posiadaniu różnych panów feudalnych, zanim w 1209 r. przypadło biskupstwu Akwilei. Dość późno, bo dopiero w 1490 r. Oprtalj znalazło się pod panowaniem weneckim. Dobrze zachowały się stare mury miejskie. Przy wjeździe do miasteczka turystów wita loggia z XVII wieku. Wąskie i ciasne uliczki, place i przesklepione przejścia w układzie koncentrycznym wokół głównego placu przypominają czasy Średniowiecza.
Kościół Sv. Juraj (św. Jerzego) z wolno stojącą dzwonnicą dominuje nad centralnym placem. Wewnątrz kościoła godne podziwu są cenne ołtarze i malowidła z XVI i XVII wieku. Niektóre z nich pochodzą ze szkoły Carpaccio.
W bliskiej okolicy znajdują się 4 kościółki, ozdobione pięknymi średniowiecznymi freskami. W kościele bractwa Sveta Marija, poniżej miasteczka Oprtalj, mistrz Clerigin z Koper w 1471 r. namalował na łuku sklepienia sceny z życia Najświętszej Marii Panny (w stylu renesansowym).
W kościele Sveti Leonardo (św. Leonarda) znajduje się pala Żorża Ventury z Zadaru (XVII wiek). W kościele Sv. Roc, istryjski mistrz Antun z Padova, stworzył liczne postacie świętych. W jednonawowym, romańskim kościele Sveta Helena (1 km na południe od Oprtalj, na drodze do Motovun) można podziwiać dzieła Clerigina z Kopru.
W kierunku północno-wschodnim w odległości4,5 km leży wieś Zrenj. Droga tam prowadząca jest w nie najlepszym stanie, zaleca się zatem odbyć niewielki spacer. Zrenj uważany jest przez niektórych badaczy za starożytny Stridon. W Stridon urodził się św. Hieronim (Hieronymus Sophromius Eusebius 347-420) - autor licznych dzieł teologicznych i twórca Wulgaty, pierwszego tłumaczenia biblii na język łaciński.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat