Najciekawsze zabytki w Rovinj
W okolicach nabrzeża Stare miasto najciekawiej prezentuje się od strony morza wybudowane tuż nad wodą domy sprawiają wrażenie, jakby wyrastały wprost z niej. Od południa, gdzie znajdują się port i przystań żeglarska, wybudowano długie falochrony, przy których cumują łódki i promy. Promenada przy porcie jest ulubionym miejscem spacerów. Można usiąść w jednej z kafejek lub restauracji i popatrzeć na osłaniającą port wyspę Sveta Katarina.
Do promenady przylega Trg Marsala Tita, latem pełen turystów, którzy chętnie odwiedzają knajpki i sklepiki oraz odpoczywają przy fontannie. Przy placu stoi intensywnie różowy barokowy pałac, zbudowany w XVII w. dla rodu Califfi. Jest siedzibą Muzeum Regionalnego. Zgromadzono w nim kolekcję etnograficzną i przedmioty dotyczące tradycyjnego rybołówstwa, są też działy archeologiczny i numizmatyczny. .
Stary Rovinj zbudowano na wyspie oddzielonej wąską cieśniną od lądu. W VII stuleciu wzniesiono wokół mury obronne, wielokrotnie naprawiane i przebudowywane w późniejszych wiekach. Do miasta prowadziło siedem bram, z których do obecnych czasów dotrwały trzy: brama św. Benedykta, Portica i brama św. Krzyża. Na miejscu kolejnej w XVII w. powstał barokowy Łuk Balbi, który pełni obecnie rolę bramy starego miasta.
Na wzgórzu nad starówką króluje olbrzymi kościół św. Eufemii. Z Trgu Marsala Tita prowadzi tu uliczka Grisia, przy której wystawiają swoje prace malarze. Świątynia jest tak duża, że kilkupiętrowe kamieniczki wydają się przy niej parterowymi domkami. Zbudowany z szarego kamienia kościół zwraca się fasadą ku morzu, a otacza go spory plac.
Do X w. na najwyższym wzgórzu starego Rovinja stał kościółek św. Jerzego, gdzie w 800 r. umieszczono ciało męczennicy Eufemii, przywiezione z Konstantynopola. Niewielką świątynię niedługo później zastąpiono wczesnośredniowieczną bazyliką. O budowie obecnego kościoła zdecydowano w 1720 r. Osiem lat później przeniesiono do niego sarkofag św. Eufemii, świątynię konsekrowano w 1756 r.
Kamienny sarkofag i ołtarz św. Eufemii znajdują się po prawej stronie kościoła. Sarkofag, zbudowany według wzorców późnego antyku w III stuleciu, przypomina niewielką kaplicę. Wewnątrz są szczątki świętej oraz woskowy model twarzy, zdjęty z kości czaszki w 1953 r. Malowidła obok ołtarza ilustrują legendę o życiu i śmierci świętej. Piękne XVIII-wieczne marmurowe ołtarze w nawie głównej i bocznych, podobnie jak niektóre obrazy, są dziełem ucznia Tycjana Gerolama Laureaty.
Do kościoła przylega czworoboczna wieża o rekordowej wysokości 60 m. Budowę rozpoczęto 3 grudnia 1651 r., a trwała z przerwami 26 lat. Projektant Aleksander Monopole wzorował się na słynnej kampanili wzniesionej półtora wieku wcześniej przy bazylice św. Marka w Wenecji. Początkowo na szczycie stała drewniana rzeźba patronki świątyni, jednak w 1756 r. zniszczył ją piorun. Dwa lata później spaloną rzeźbę zastąpiono miedzianą figurą św. Eufemii, wykonaną przez braci Vallani. Jest ruchoma i obraca się w zależności od kierunku wiatru.
Najstarszy zabytek Rovinja - kaplica św. Trójcy zbudowana w XIII w. z kamiennych bloków na nietypowym planie siedmiokąta. Poza starówką jest również usytuowany barokowy klasztor Franciszkanów. Budowę klasztoru i należącego do niego kościoła św. Franciszka z Asyżu ukończono w 1710 r. Zgromadzono w nich interesujące zbiory ksiąg wydanych w XVI-XVIII w. oraz sztuki sakralnej.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat