Historia i zabytki w Poreč

Poreč jest jednym z najstarszych miast Istrii. Półwysep, na którym rozlokowało się miasto, był zamieszkiwany już w neolicie. Osadę założyli Ilirowie - według greckich historyków od VI do IV w p.n.e. było tu małe miasteczko rybackie. W I w. p.n.e. Rzymianie zbudowali w miejscu dzisiejszego Poreča warownię. W I połowie I stulecia n.e. cesarz Tyberiusz (lub Kaligula) oficjalnie ustanowił kolonię Julia Parentinum. W V i VI w. tereny opanowali Goci i sprawowali nad nimi władzę do 539 r., kiedy podporządkowano je cesarstwu bizantyjskiemu. Okres bizantyjski (do 788 r.) to czas rozkwitu Poreča - powstała wtedy bazylika Eufrazjana, jedna z najpiękniejszych wczesnobizantyjskich budowli Europy. W VIII w. w mieście, tak jak na całej Istrii, zaczęli się osiedlać Słowianie. W 788 r. Poreč przeszedł w ręce Franków. Do XIII w. jego władcami byli Frankowie, Longobardowie, patriarcha Akwilei. Niestabilność polityczna nie sprzyjała rozwojowi regionu.

Zabytkowe budynki w Porec
Zabytkowe budynki w Porec
Poreč został założony prawdopodobnie w V wieku p.n.e. przez Ilirów. W 177 p.n.e. osadę podbili Rzymianie i nazwali Parentinum. W IV w. powstały mozaiki wczesnochrześcijańskie.

W 1267 r. na Istrii rozpoczęła panowanie Wenecja. Pierwszym miastem, które opanowali Wenecjanie, był Poreč. Okres od XV do XVII w. nie należał do pomyślnych: napady Turków i serbskich graniczarów oraz epidemie zdziesiątkowały ludność i doprowadziły miasto do gospodarczej ruiny. W 1797 r., po upadku Republiki Weneckiej, Poreć przeszedł pod berło Austro-Węgier. Habsburgowie panowali do 1918 r., z krótkim epizodem rządów Napoleona (1805-1815). W 1861 r. w mieście obradowali posłowie sejmu Istrii (Istarski sabor), działającego w ramach monarchii Habsburgów.

Po I wojnie światowej Poreč znalazł się w granicach Włoch. Do należącej do Jugosławii Republiki Chorwacji włączono go dopiero po II wojnie światowej, w czasie której znacznie ucierpiał. W ciągu następnych dziesięcioleci ważnym źródłem finansowania regionu stała się turystyka. Boom ten trwa nadal, z krótką przerwą spowodowaną wojną po rozpadzie Jugosławii.

  • Komentarze i opinie
  • Tomek
    Tomek

    Najstarsze zabytki sztuki na terenie Chorwacji jak wyroby iliryjskie, datowane są na VI w. p.n.e. Niedługo potem obszary nad Adriatykiem znalazły się w kręgu oddziaływania kultury greckiej, a następnie rzymskiej. Dalmacja i Panonia były wówczas rzymskimi koloniami. Z tego okresu pochodzi m.in. zbudowany w I w. n.e. Amfiteatr w Puli czy młodszy o dwa stulecia pałac Dioklecjana w Splicie. Po upadku cesarstwa rzymskiego część ziem dzisiejszej Chorwacji (Dalmacja) przeszła pod kulturalny protektorat Bizancjum. Wpływy sztuki bizantyjskiej widoczne są m.in. we wzniesionej w VI w. bazylice Eufrazjana w Poreč.

    Bazylika Eufrazjana i dzwonnica w Poreč
    Bazylika Eufrazjana i dzwonnica w Poreč
    19 czerwca 2015
  • Adrian
    Adrian

    Wspaniałe miejsce, pełne zapierających dech w piersiach zabytków. Praktycznie każdego roku choć kilka dni urlopu spędamy właśnie w Porec. Jest tam co zwiedzać, jest gdzie się zabawić i odpocząć. Miasteczko w sezonie odwiedza więcej turystów niż mieszkańców.

    4 września 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]