Dlaczego wakacje warto spędzić w Poreč
Dlaczego urlop lub wakacje warto spędzić właśnie w miasteczku Poreč na półwyspie Istria? Bo kurort ten ma najlepszą infrastrukturę turystyczną w całej Chorwacji. Do dyspozycji turystów zbudowano tu wiele ekskluzywnych hoteli, kwaterach prywatnych i campingów. W zatokach zwanych lagunami, na południe od miasta - w zatoce Niebieskiej (Plava) i Zielonej (Zelena) zostały otwarte wielkie kompleksy turystyczne z hotelami, własnymi marinami i centrami handlowymi, które sprawiają wrażenie małych miast. Turyści znajdą tu wszystko, czego potrzeba by dobrze spędzić urlop. Bogata oferta wycieczek, statkiem lub autobusem, jest dopełnieniem turystycznych propozycji. W miesiącach od czerwca do września miasto sprawia wrażenie wielkiego mrowiska. Liczne międzynarodowe festiwale, na przykład festiwal piosenki, filmowy, koncerty muzyki klasycznej w bazylice, dzień rybaka, festiwal folklorystyczny i zawody sportowe urozmaicają pobyt w Poreću.
Przed wybrzeżem w kierunku południowym leży wiele małych wysepek. Malowniczy krajobraz, bardzo czysta woda i zalety klimatyczne sprawiają, że ta część riwiery jest szczególnie atrakcyjnym miejscem spędzania urlopu. Tych, którzy lubią spokój, duża liczba turystów może zniechęcić, przyciągnie natomiast tych, którzy uwielbiają hałas i tłok.
Około 800 r. p.n.e. osiedlili się w tym miejscu Ilirowie-Histrowie i zbudowali port. Wykopaliska etruskiej ceramiki świadczą o dobrze rozwiniętym handlu w VI i V wieku p.n.e. W 177 r. p.n.e. Rzym zdobył stolicę Histrów, Nesactium (Pula) i podporządkował sobie cały półwysep. Dzięki rozbudowie dróg w nowej prowincji, Parentium (Poreć) zyskało bardzo na znaczeniu. Za panowania Tyberiusza nadano Porećowi status kolonii - Colonia Julia Parentium. Do III w. n.e. chrześcijaństwo zdobywało w mieście ciągle nowych wyznawców.
W VI w. osiedlili się tu Słowianie wraz z Awarami. Kiedy upadło Imperium Rzymskie, Wschodnie Cesarstwo przejęło po nim spuściznę i rozbudowało Parentium, tworząc tu jeden ze swoich najważniejszych przyczółków. W tym czasie powstała cudowna bazylika Eufrazjana. W 1267 r. panowanie nad miastem przejęła Wenecja. Poreć wielokrotnie był niszczony przez Genueńczyków, Turków i Ustoków. Ludność dziesiątkowana była nie tylko przez wojny, lecz także przez epidemię dżumy, przyniesioną ze Wschodu na statkach handlowych. W XVII w. Poreć liczył już tylko 100 mieszkańców. Wenecja kolonizowała wyludnione miasto przybyszami z Dalmacji, Bośni, Czarnogóry i Albanii. Po upadku Wenecji (1797 r.) miasto dostało się pod panowanie Austrii. W XIX w. liczba ludności pochodzenia włoskiego zwiększyła się do tego stopnia, że w 1918 r. miasto i cała Istria została przyznana Włochom. W okresie II wojny światowej Poreć bardzo ucierpiał na skutek bombardowań Aliantów. Około 75% substancji miasta, w tym liczne pomniki, uległy zniszczeniu. Po 1945 r. przystąpiono natychmiast do ich odbudowy na podstawie dawnych planów.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat