Sinj
W dolinie Cetiny, u podnóża masywu górskiego Dinara leży Sinj. W pobliżu odkryto pieczary i fragmenty starych zamków, w których chroniła się ludność przed różnymi zagrożeniami. Są one dowodem na to, że stosunkowo wcześnie zapoczątkowano proces zaludniania tych obszarów. W Średniowieczu był Sinj centrum administracyjnym okręgu Cetina i podlegał książętom chorwackim. W czasach ekspansji królestwa osmańskiego na Bałkanach Sinj dostał się pod panowanie Turków. W 1699 r. Sinj został oswobodzony.
W mieście godna obejrzenia jest Franjevaćka crkva (kościół franciszkanów) wraz z klasztorem. To tu znaleźli schronienie franciszkanie uchodzący z Rama w Hercegowinie i tu zbudowali klasztor. Był zburzony podczas jednego z najazdów nieprzyjacielskich, mocno uszkodzony podczas trzęsienia ziemi, lecz ciągle odbudowywany. W klasztorze jest przechowywany cudowny obraz Najświętszej Marii Panny z Sinj, przywieziony przez zakonników w XVII wieku.
Nad miejscowością i doliną góruje twierdza Kamićac, zbudowana przez Wenecjan w XVIII w. na rzucie gwiazdy. Od 1715 r. w pierwszą niedzielę sierpnia na zamku odbywają się turnieje rycerskie Sinjska alka. Przypominają one obronę twierdzy, podczas której załoga licząca 600 rycerzy dała odpór dużo liczniejszym silom tureckim. Turniej polega na tym, że galopujący na koniu musi trafić dzidą w środek metalowego pierścienia Alka z obręczami. Na to ludowe święto tłumnie przybywają z całej okolicy mieszkańcy w strojach regionalnych.
Sinj na forum
- Brak rozmów na temat Sinj.