Wyspy Archipelagu Korćulańskiego
Na wschód od Korćuli rozrzucone są wyspy Archipelagu Korćulańskiego. Największa i najwyższa to porośnięta lasem sosnowym i makią Badija o powierzchni 1 km2 i wysokości 74 m n.p.m. Dawniej znajdował się na wyspie klasztor Franciszkanów z pięknym portalem zdobionym płaskorzeźbą z alabastru oraz kopią obrazu Św. Piotr męczennik Tycjana, którego oryginał spłonął. Obecnie w klasztorze mieści się hotel. Badija jest wymarzonym miejscem dla zwolenników morskich kąpieli i naturystów.
Lumbarda to znane zdrojowisko nadmorskie z pięknymi czystymi plażami i wspaniałą roślinnością jest oddalone od Korćuli o 6 km. Duże powierzchnie zajmują gaje oliwne i uprawy winorośli. Na wzgórzu Koludrt, w ruinach średniowiecznego kościoła, znaleziono wyryty w kamieniu napis grecki z IV w. p.n.e. Inskrypcja mówiąca o podziale ziemi pomiędzy Greków i Mirów dzisiaj znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu. W Lumbardzie można zobaczyć wiele ciekawych patrycjuszowskich rezydencji oraz domów znanych artystów.
41 km od Korćuli znajduje się Blato - osada położona na zboczach siedmiu niewysokich zielonych wzgórz, niegdyś największa i najzasobniejsza na wyspie, czego świadectwem są mury miejskie oraz stare pałace i kościoły. Do dzisiaj zachował się renesansowo-barokowy trzypiętrowy zamek rodziny Arnerić oraz pałac księcia namiestnika. Z kościołów natomiast warto zobaczyć średniowieczną świątynię z ciekawymi obrazami w barokowym marmurowym ołtarzu.
Na wzgórzach uprawiano winną latorośl, co było źródłem utrzymania dla mieszkańców osady. Kiedy plagi i epidemie zniszczyły ogrody, część mieszkańców pozostała bez środków do życia. Ludzie opuszczali domy albo zmieniali zawód i zatrudniali się w zakładach przetwórstwa rybnego.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat