Ślady pierwszych ludzi
Archipelag Brijuni to 14 wysp: Veliki Brijun (7,4 km2), Mali Brijun (1,1 km2) oraz 12 znacznie mniejszych. Na tych największych wyspach archipelagu znaleziono ślady ludzkiej bytności sprzed 5 tys. lat. Najstarsze zachowane budowle wznieśli Rzymianie, którzy pojawili się tu w II w. p.n.e. Na początku I stulecia n.e. na wyspę Veliki Brijun zaczęli przybywać na letni wypoczynek możni mieszkańcy Puli. W średniowieczu na wyspie był klasztor Benedyktynów, a w czasach weneckich powstał mały port, przez który wywożono z wyspy biały marmur, sól i drewno. Mieszkańcy opuścili Veliki Brijun, uciekając przed epidemią malarii, której sprzyjały podmokłe obszary.
Współczesna historia archipelagu zaczęła się w 1893 r. za sprawą Niemca, Karla Kuppelweisera, który postanowił przekształcić największą z wysp w ekskluzywny letni kurort. Na zakupionych terenach zbudował hotele, drogi, a nawet doprowadził bieżącą wodę. Powstały pola golfowe, tereny do jazdy konnej i gry w tenisa. Wśród ówczesnych gości kurortu był m.in. słynny bakteriolog Robert Koch.
W latach 1949-1980 wyspy były rezydencją Josipa Broza-Tity. Prezydent byłej Jugosławii nie lubił stąd wyjeżdżać, dlatego przyjmował w swojej rezydencji nawet zagraniczne delegacje. Trzy lata po śmierci Tity archipelag Brijuni stał się parkiem narodowym.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat