Pazin
Pazin (oddalony od Poreću o 32 km) został po raz pierwszy wspomniany w dokumencie cesarza Ottona II w 983 r., jako posiadłość biskupstwa Poreć. Opisany jako stolica Istrii, znajduje się w samym sercu półwyspu Istria i pełni przede wszystkim funkcje administracyjne. Choć ma długą historię, może poszczycić się jedynie kilkoma pamiątkami z przeszłości, rozproszonymi wśród nowoczesnych budynków. Najciekawszą z nich jest zamek wybudowany nad olbrzymią Jamą Fojba, zwaną też Jamą Pazińską.
O strategicznym znaczeniu miejsca świadczy zamek, z którego można było kontrolować krzyżujące się opodal drogi z całej Istrii. Pazin stał się w Średniowieczu ważnym hrabstwem. Jego właścicielami byli hrabiowie z Niemiec wierni swoim królom. Płyty nagrobne umieszczone na ścianie szczytowej zamku wymieniają nazwiska Eppenstein, Andechs, Wittelsbach, Gorz. W XVI w. książętom tym było podporządkowanych 25 gmin wraz z okolicznymi terenami. Do dawnej świetności miasto jednak nigdy niestety nie wróciło. Dzisiaj Pazin jest niewielką osadą przemysłową z większością szkół w regionie.
Wprawdzie Pazin leży w znacznej odległości od morza, to jednak również oferuję ciekawą atrakcje dla turystów. Przepływająca przez Pazin rzeka Pazinćica kończy bieg w Jamie Fojba, zwanej inaczej Pazińską Jamą (120 m głębokości), u podnóża zamku. Dalej płynie ok. 100 m pod miastem, tworząc dwa podziemne jeziora połączone syfonem. Podczas obfitych opadów deszczu syfon nie może pomieścić całej napływającej wody - wówczas w Jamie Fojba tworzy się jezioro, długie nawet na 2 km. Ale ponieważ ulewny i długotrwały deszcz w Chorwacji to ewenement, jezioro powstaje niezmiernie rzadko - zaobserwowano je raptem 20 razy - w latach 1883, 1896, 1930, 1934, 1935, 1961,1964,1974,1993 i ostatnio w 2002 r. Najwyższy stan wody stwierdzono w 1896 r., kiedy od podnóża zamku do powierzchni było tylko 30 m.
Kastel stojący nad głębokim na 120 m wąwozem pochodzi z IX w., przebudowany w XIII-XIV w. jest najstarszą budowlą w Pazin i jedną z najlepiej zachowanych w Istrii. Obecny wygląd został mu nadany w XIV wieku. Cztery skrzydła zamykają wielki wewnętrzny dziedziniec z centralnie położoną studnią. Wejście do zamku zabezpieczał most zwodzony. Nad główną bramą umieszczone są herby dawnych właścicieli. W zamku mieści się Istarski etnografski muzej (Etnograficzne Muzeum Istrii). które dokumentuje rozwój rolnictwa i rybołówstwa na tym terenie. W innych pomieszczeniach przechowywane są zbiory ozdób, mebli i strojów ludowych.
W części południowej miasta wznosi się romański kościół parafialny św. Mikołaja (Sveti Nikola) z XIII wieku. Wewnątrz kościoła, na ścianach i sklepie niach można podziwiać freski artystów z południowego Tyrolu pochodzące z XV wieku. Zaliczane są do szczytowych osiągnięć istryjskiej sztuki średniowiecznej. Dzwonnica datuje swe powstanie na 1705 rok.
Do Pazina można dojechać zarówno pociągiem jak i autobusem, oba dworce znajdują się poza centrum, blisko siebie. Centrum miasta skupione jest wokół rynku. W pobliżu znajduje się większość zabytków Pazina wliczając największą atrakcje - Zamek. Idąc do niego z centrum, można obejrzeć też inne zabytki. Budowę gotyckiego kościoła św. Mikołaja (crkva sv. Nikole) ukończono w 1266 r., jednak następne prace, w XV i XVIII w., zmieniły jego pierwotny wygląd. Ciekawe jest prezbiterium w kształcie gwiazdy, w którym zachowały się cenne gotyckie freski z połowy XV w. dzieło nieznanego mistrza z Tyrolu. Kościelne organy pochodzą z 1780 r. Budowę 45-metrowej dzwonnicy ukończono w 1705 r. Dalej warto zobaczyć jeszcze Klasztor Franciszkanów. W ołtarzu głównym należącego do klasztoru kościoła Nawiedzenia Błogosławionej Maryi Dziewicy umieszczono poliptyk Girolama da Santacroce z 1536 r. Tradycyjnie 2 sierpnia w klasztorze Franciszkanów odbywa się święto Rim. W ogrodzie odprawiana jest msza, a w całym mieście organizuje się wiele imprez sportowych i rozrywkowych.
Pazin na forum
-
AgataMiasteczko Pazin poznałam prawdę mówiąc przez przypadek - pech tak chciał że awari uległ nasz samochód i przymusowo przedłużyć musieliśmy nasz urlop właśnie o kilka dni spędzone w tym miasteczku. Kiedy tata usuwał usterkę w lokalnym warsztacie - my z mamą poznawałyśmy okolice. Właściciel warsztatu był na tyle miły że pożyczył nam rowery a będąc w centrum natrafiłyśmy na ulotkę z opisaną super trasą rowerową nadającą się na kilkugodzina wycieczkę. Osoby, które chciałyby wybrać się na wycieczkę rowerową z przewodnikiem, muszą się wcześniej umówić. Dokładne dane można uzyskać w biurze informacji turystycznej, w którym otrzymałyśmy tą oto mapkę Istra Bike-Central Istra - opisano w niej m.in. następujące trasy: Trasa 1 Pazin-Sarćija-Mali Jeżenj-Tin-jan-Kringa-Barat-Vidulini-Sveti Petar-Grubisi-Trosti—Pazin. Trasa 2 Pazin-Pazinska jama-Maćići-Mali Jeźenj-Munci—Sveti Petar-Drago-vanci-Zgrablići-Zabreźani-Pulići-Funćići-Lovrinići-Bazgalji-Lindar-Pazin. Polecam zobaczyć tutejszą jamę Pazin - w której dwie rzeki tworzą podziemne jeziora i takie tam. Fajne nawet.