Promy

Chorwacja jest państwem tysiąca wysp i wysepek rozsianych głównie w Zatoce Kvarnerskiej i u wybrzeży Dalmacji. Podstawowym środkiem transportu dla jadących na wyspy są promy. Dzielą się na dwa rodzaje: brodowi - jednostki kursujące wzdłuż wybrzeża, z reguły na krótkich dystansach, docierające głównie ma malutkie przybrzeżne wysepki, zatrzymujące się po drodze w kilku portach i służące przede wszystkim ludności miejscowej - i trajekti łączące bezpośrednio stały ląd z dużymi wyspami, takimi jak Hvar, Korcula czy Mljet (w odróżnieniu od brodovi zabierają samochody).

Korzystając z wielu połączeń promowych pomiędzy stałym lądem a wyspami w Chorwacji pamiętać należy, że w większości przypadków istnieje możliwość zakupienia tańszego biletu w dwie strony, a także o tym, że w weekendy ceny idą z reguły w górę o jakieś 15%. Po sezonie jak większość cen, również opłaty za prom spadają o ok. 20%. Większość relacji obsługuje ociężała państwowa Jadrolinija, a niektóre inne trasy bardziej prężna Mediteranska i Rapska plovidba. Część z nich to miejscowości typowo turystyczne, inne zamieniono na parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Na prom wchodzi maksymalnie do trzydziestu samochodów. Nie stosuje się żadnej rezerwacji. Aby zostać zabranym na pokład, należy być na przystani 1 godz. wcześniej i ustawić się w kolejce. Przy wjeździe na prom należy uważać, by nie urwać spojlera lub nie uszkodzić przyczepy. Wbrew zapewnieniom władz chorwackich i miejscowych folderów, wyspy mają wciąż gorszą infrastrukturę niż miejscowości na lądzie. Przede wszystkim brakuje porządnych dróg, a wybierając się na niektóre z nich, trzeba koniecznie zatankować do pełna, a jeszcze lepiej wziąć ze sobą zapas paliwa w kanistrze.

Jadrolinija
Jadrolinija
Prom chorwackiej firmy przewozowej. Głównym jej zakresem działalności jest przewóz samochodów i pasażerów na liniach promowych pomiędzy wyspami w Chorwacji.

Rozkłady promów na krótkich relacjach są raczej stałe bądź ulegają niewielkim zmianom. Statki dalekobieżne rządzą się zupełnie innymi prawami. O aktualne dni i godziny wyjścia najlepiej pytać w punktach it lub bezpośrednio u przewoźnika.

Jadrolinija obsługuje ponad 30 bezpośrednich połączeń na głównych szlakach turystycznych: Krk-Cres, Krk-Rab, Mali Losinj-llovik, Prizna-Pag, Zadar-Mali Losinj, Zadar-Dugi otok, Split-Trogir, Split-Brać, Split-Hvar, Split-Vela Luka, Split-Vis, Hvar-Vis, Dubrownik-Mijet i Rijeka-Dubrownik przez Split i Korćulę.

Latem wzdłuż całego wybrzeża adriatyckiego pływają statki dalekobieżne uruchamiane z myślą o turystach. Prawdziwą przygodą może okazać się morska podróż z Rijeki do Dubrownika, z zawinięciem do znanych portów w Zadarze i Splicie.

Promy na forum

  • Tomek
    Tomek

    Promy w Chorwacji to nieodzowny element krajobrazu. Największa i zarazem najlepiej prosperująca firma Jadrolinija oferuje połączenia na najbardziej uczęszczanych trasach i przeprawach między stałym lądem a największymi wyspami Chorwacji. Najważniejszym zakresem działalności Jadrolinji jest przewóz samochodów i pasażerów na liniach promowych między wyspami na całej długości adriatyckiego wybrzeża Chorwacji, oraz na trasach międzynarodowych, np do Włoch (porty Ancona i Bari). Promy w zależności od trasy na jakiej pływają różnią się wielkością, standardowo na trasach między stałym lądem a wyspami np. Splitem wyspą Hvar pływa prom który jest w stanie zabrać kilkadziesiąt samochodów osobowych i ciężarowych oraz kilka tysięcy ludzi. Koszty przeprawy promowej podyktowane są zarówno długością trasy jak i terminem rejsu. przeprawy promowe w szczycie sezonu są odpowiednio droższe niż poza sezonem. Za załadunek samochodów na car-deck odpowiada załoga, która wydaje polecenia podczas wjazdu i zjazdu z promu. Przed wjazdem na prom trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni bilet - do zakupu w bezpośrednio w kasie biletowej, lub za pośrednictwem internetu. Z zakupionym biletem można wjechać na prom, okazując go załodze podczas wjazdu. Po zaparkowaniu samochodu można go opuścić udając się na górny pokład, skąd rozpościera się cudowny widok na Adriatyk. W deszczowe lub chłodne dni rejs można spędzić na górnym krytym pokładzie z klimatyzacją i telewizją. Czas trwania przeprawy jest uwarunkowany trasą jaka jest do pokonania, a także porą dnia. W nocy promy pływają wyraźnie wolniej. Podczas sztormowych lub wietrznych dni gdy na Adriatyku panuje duże zafalowanie, na pokładzie promu bujanie jest wyraźnie odczuwalne. Przeprawy promowe zwłaszcza w sezonie są dużą atrakcją turystyczną, warto więc czas rejsu spędzić na górnym pokładzie.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]