Strudel - śtrudla
Srudel (sainjaća) zawdzięcza swoją nazwę nadzieniu. Czy jest z czereśniami, czy z wiśniami, z jabłkami, czy z orzechami i jabłkami, ze śliwkami, z makiem, z rabarbarem, z serem, z rodzynkami, z orzechami laskowymi i migdałami, zrobiony z ciasta drożdżowego czy makaronowego, zawsze jest zawijany i stąd jego nazwa.
Niekiedy nazywany strudlem (śtrudla), zrobiony jest z rozwałkowanego i rozciąganego ciasta makaronowego. Jego nazwa zdradza bliskie koligacje z wytworną kuchnią wiedeńską, mimo że do Chorwacji dotarł wraz z kulinarną tradycją Imperium Otomańskiego. Nigdzie, zapewne, nie nastąpiło tak romantyczne spotkanie dwóch różnych cywilizacji jak w strudlu, którego zwinięte płaty ciasta przypominają zwoje starożytnych pergaminów, a nazwa wskazuje na europejskie pochodzenie.
Ciasto:
Na stolnicy usyp kopiec z mąki. zrób wgłębienie, wlej olej i mieszaj dodając posoloną wodę. Wyrób miękkie ciasto tak, aby powstała gładka masa. Podziel ciasto na dwie części, posmaruj olejem i odstaw na 0.5 godz. Na obrus posypany mąką połóż jedną część ciasta i lekko rozwałkuj. Rozciągaj ciasto rękoma od środka ku brzegom, aż będzie tak cienkie, że aż prawie przezroczyste. Jeżeli zostały grubsze brzegi, odetnij je. Dalej postępuj według przepisów.
Strudel ze śliwkami
Leżące na obrusie rozwałkowane i rozciągnięte ciasto pokrop rozpuszczonym masłem, dwie trzecie powierzchni posyp podsmażoną bułką tartą, ułóż śliwki pokrojone w ćwiartki, rozrzuć grubo siekane orzechy, tartą skórkę z cytryny, cynamon, cukier i spryskaj rumem. Zwiń ciasto poprzez ostrożne podnoszenie brzegu obrusa. Przełóż do natłuszczonej blachy. Wierzch posmaruj roztopionym masłem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C na około 40 minut. Po upieczeniu, jeszcze gorące ciasto posyp cukrem pudrem.
Ciasto:
- 30 dag miałkiej mąki,
- 2 łyżki oleju
- 1-2 dl letniej wody,
- sól.
Nadzienie:
- 1,5 kg śliwek,
- 15 dag masła,
- 5-7 dag bulki tartej,
- 18 dag orzechów włoskich,
- skórka z cytryny rum,
- cynamon,
- 10-15 dag cukru,
- cukier puder.
Strudel z jabłkami
Jabłka obierz i zetrzyj na grubej tarze. Bułkę tartą podsmaż na maśle i rozsyp na rozwałkowanym i wyciągniętym cieście, rozłóż starte jabłka, rodzynki, cukier, cukier waniliowy, cynamon, skrop rumem. Zwiń ciasto i ułóż na nasmarowanej blasze. Wierzch posmaruj roztopionym masłem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C na około 40 minut. Po upieczeniu, jeszcze gorące ciasto, posyp cukrem pudrem.
Nadzienie:
- 1,5 kg kwaśnych jabłek,
- 12 dag cukru 8 dag masła,
- 5-T dag tartej bułki
- 5 dag rodzynek,
- cynamon,
- cukier waniliowy,
- cukier puder,
- rum.
Strudel z wiśniami
Na maśle podsmaż bułkę tartą i rozsyp ją na rozwałkowanym i rozciągniętym cieście. Ułóż odcedzone wiśnie, posyp cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem. Zroluj ciasto za pomocą obrusa. Wierzch posmaruj roztopionym masłem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C na około 40 minut. Po upieczeniu, jeszcze gorące ciasto, posyp cukrem pudrem.
Tradycyjne drożdżowe ciasta z nadzieniem wabią nostalgicznym zapachem. Przywołują dawne czasy, kiedy to zwykły chleb przeradzał się w szlachetniejszą swą odmianę, w postać ciasta robionego na zakwasach. Pączki, drożdżówki, strucle i przekładane ciasta były powszechnie lubiane. Wyrabianie ciasta wymagało fizycznej tężyzny, dlatego też kobiety na wsiach konkurowały w wypiekach ciast. Brało się pod uwagę jak ciasto wyrosło, na ile jest miękkie, jak długo będzie świeże, ale najważniejsza było grubość nadzienia, gdyż świadczyła o zamożności domu. Domowe ciasto na świątecznym stole dodawało szacunku i powagi gospodarzom.
Nadzienie:
- 5 dag masła,
- 70 dag wiśni bez pestek,
- 5-7 dag bułki tartej,
- 15 dag cukru,
- cynamon,
- cukier waniliowy,
- masło do smarowania,
- cukier puder.
- Komentarze i opinie
-
Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat