Pogoda
Chorwacja posiada zróżnicowany klimat, nad Morzem Adriatyckim, wzdłuż wybrzeża, panuje klimat śródziemnomorski, zaś w głębi lądu kontynentalny. Wysokie góry na wybrzeżu osłaniają Chorwację przed zimnymi, północnymi wiatrami, dzięki czemu wiosna zaczyna się wcześnie a jesień trwa długo. Wiosną i na początku lata morska bryza, nazywana mistral, obniża temperaturę wzdłuż wybrzeża. Zimowe, chłodne wiatry z północy noszą nazwę bora, a wilgotne wiatry z południa nazywane są przez mieszkańców sirocco.
W Chorwacji są cztery pory roku i dwie wyraźne strefy klimatyczne. W głębi lądu występuje klimat umiarkowany, z kolei na wybrzeżu adriatyckim śródziemnomorski, z gorącym, słonecznym latem oraz łagodną i wilgotną zimą. W górach Dynarskich, ciągnących się tuż za wybrzeżem dalmatyńskim, lato jest upalne, a zimy ostre z dużą ilością śniegu. Temperatura wgłębi kraju spada do 1°C w styczniu, a w sierpniu sięga nawet 26°C. Temperatura na wybrzeżu utrzymuje się w granicach 5-10°C w styczniu i zawsze osiąga poziom 30°C w sierpniu. Morze jest cieple przez cały rok ok. 12°C zimą i 26°C latem.
Nad morzem lata są słoneczne, upalne i suche. Średnia temperatura lipca to 24°C, jednak często (zwłaszcza w sezonie) dochodzi do 28-30°C, a czasami nawet 40°C. W ostatnich dniach sierpnia lub na początku września pogoda często na kilka dni się pogarsza - robi się chłodniej, zdarzają się opady. Sezon turystyczny trwa od kwietnia do października. Na wędrówkę i przejażdżkę rowerem najlepiej wybrać się wiosną lub latem. Warto pamiętać, że gorące lato to okres, kiedy kierowcy muszą godzinami stać w kolejce, by dostać się promem na wyspy, a kwatery prywatne są pozajmowane.
W słonecznych nadmorskich rejonach lato jest gorące i łagodne, zimy deszczowe, a w głębi lądu zimy są chłodne, a lata ciepłe. Dzięki ciepłemu prądowi morskiemu, który płynie na północ, wzdłuż wybrzeża Adriatyku. W morzu można się kąpać od połowy czerwca do końca września. Najcieplejsze jest morze w miejscowościach wypoczynkowych w okolicach Splilu.
We wschodniej Chorwacji maksymalne temperatury lipca są nieco niższe: 26-28°C. W styczniu maksymalne temperatury to 2-3°C, a minimalne od -2 do -4°C. Deszcz pada przede wszystkim latem i jesienią (roczna suma opadów to 700-900 mm, ale w górach czasami przekracza 3000 mm). W wyższych pasmach górskich pogoda gwałtownie się zmienia, różnice temperatur są duże (zimą nawet do 20°C poniżej zera) i często pada śnieg.
W kwietniu i październiku może być za zimno na mieszkanie w namiocie, ale pogoda na wybrzeżu jest ładna i można zatrzymać się w niedrogich, w kwaterach prywatnych. Maj jest również dobrym miesiącem na podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku, turystów odwiedzających Chorwację jest wtedy niewielu. Dobre miesiące to także czerwiec i wrzesień, natomiast w lipcu sierpniu przybywają goście z całej Europy, a ceny idą w górę. Najlepszym miesiącem na pobyt jest chyba wrzesień, zarówno ze względu na niskie ceny, małą liczbę turystów jak i temperaturę, dużo niższą niż w lecie. Jest też wtedy mnóstwo owoców, takich jak figi, winogrona i granaty.
Zimy nad Adriatykiem są łagodne i deszczowe - temperatura rzadko spada poniżej 5°C, ale we znaki daje się zimny i suchy wiatr bora wiejący od strony lądu. Roczna suma opadów na wybrzeżu to 1200-1500 mm (przede wszystkim w chłodnej porze roku). Wyjątkiem jest Dalmacja z opadami poniżej 1000 mm rocznie.
Pogoda na forum
-
AnetaSłuchaj w maju w Chorwacji powoli rozkręca się sezon turystyczny, stopniowo budząc się do życia. Pogoda jest wprawdzie zmiena, choć nie tak zaskakująca jak w Polsce. Aktualnie w Chorwacji jest ciepło i słonecznie, temperatura w cieniu wynosi 17-19 stopni Celsjusza, a na słońcu oczywiście jeszcze cieplej. Opalić się można z pewnością, należy jednak pamiętać że słońce zachodzi ok 20:00, a więc od 18:0-19:0 jest już wyraźnie chłodniej i daje się to odczuwać przy samym morzu. Temperatura wody w Adriatyku ma zależnie od temperatur jakie były zimą. Ale zazwyczaj nie spada poniżej 12-15 stopni, a więc jak ktoś lubi to może się wykąpać. W Bałtyku bywa że w sezonie woda ma tyle właśnie stopni ;) Wiatr Bora w takich miesiącach właśnie jak kwiecień/maj i czasem początek czerwca, jego siła może sięgać 6-8 w skali Beauforta, potrafi pojawić się nagle w ciepły słoneczny dzień i trwać kilka godzin, (a czasem nawet kilka dni). Szczególnie narażone na Bora są regiony wybrzeża w których góry schodzą gwałtownie do morza. Na wyspie Krk może również zawiać, ruch na moście łączącym wyspę z lądem dla samochodów z przyczepami i autokarów jest wtedy wstrzymany. Ogólnie jeśli miała bym możliwość pojechać do Chorwacji w maju za free to bardzo chętnie ale jeśli miało by to być w ramach wakacji to wolała bym jednak poczekać do czerwca/lipca kiedy temperatura jest wyższa, noce cieplejsze, woda w Adriatyku cieplejsza, wiatr tak nie wieje i dzień jest dłuższy :))