Biograd na Moru
Biograd był miejscem koronacji królów chorwackich, ślad też w historii Chorwatów zajmuje szczególne miejsce. Wenecjanie zniszczyli miasto w 1125 roku. Odbudowany Biograd stanowił granicę militarną z królestwem osmańskim, dopóki miasta nie zniszczył pasza Ibrahimw 1646 roku. Doczekało się odbudowy, lecz nigdy nie osiągnęło dawnej świetności. Muzeum Regionalne przechowuje oprócz wykopalisk archeologicznych i starochorwackich także "skarby morza". Dzisiaj Biograd należy do najulubieńszych miejsc nad Adriatykiem ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
Kilku kilometrów za Biogradem przy magistrali leży znana miejscowość letniskowa Pakostane. Tu na przepięknej plaży znajduje się Club Mecl ze słomianymi parasolami plażowymi w stylu polinezyjskim. Liczące tylko 2 m głębokości Vransko jezero, położone nieco w głębi lądu, z 3000 ha powierzchni jest największym zbiornikiem wód śródlądowych w Chorwacji. W jego słonawej wodzie żyje wiele gatunków ryb.
Z Pokostane niewielka dróżka wzdłuż brzegu prowadzi do Vrana. To niewielkie miasteczko powstało wokół klasztoru benedyktynów, gdzie później osiedlili się joannici. Oni też zbudowali warownię, zniszczoną przez Turków w 1538 roku. Godne obejrzenia jest schronisko Maśkovića han zbudowane przez Jusufa Maskovića w 1626 roku. Miało ono służyć jako zajazd dla karawan. Jest to cenny i rzadki przykład osmańskiej sztuki budowlanej w Chorwacji.
Wracając do wybrzeża dochodzi się przy porcie do Tisno (po chorwacku = wąski) i mija kąpielisko Pirovac. Niewielkie, stare miasteczko leży po obu stronach powstałego w 1832 r. mostu obrotowego na wyspę Murter. Wyspa ta licząca 19 km kwadratowych należy do grupy wysp Sibenik.
Jedyna szosa prowadzi do dawnej, malowniczo położonej miejscowości na wyspie do Stari Murter. Nie ma tu miejsc godnych zwiedzenia. Historyczne centrum miasta Murter, które leży nad szeroką zatoką, stanowi plac targowy ze sklepami pamiątkarskimi. W Murter zaopatrują się turyści z pobliskich kempingów i posiadacze jachtów. Wyspa dysponuje dobrze urządzonymi miejscami kempingowymi, oraz pięknymi piaszczystymi plażami, na przykład w pobliżu Betina i Slanica. Można tu uprawiać sporty wodne. Jachty i deski surfingowe tworzą niezapomniany pejzaż morski podczas letnich miesięcy.
Biograd na Moru na forum
- Brak rozmów na temat Biograd na Moru.