Pola namiotowe
Nocleg na kempingu (kampovi, autokampovi) jest bardzo popularny wśród zmotoryzowanych turystów z Polski. Zdecydowana większość tego typu obiektów, leżących głównie nad morzem, jest podobna pod względem standardu i ceny. Najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim są kempingi na Istrii. Pobyt dwóch osób w pełni sezonu (plus namiot, samochód oraz dodatkowe opłaty) kosztuje przeciętnie 200 kn. Za dziecko w wieku 5-12 lat płaci się średnio 30 kn, za mobil home -50 kn, podłączenie prądu - 20 kn. Od września ceny spadają.
Nawet o jedną trzecią taniej jest na kempingach przydomowych. Znacznie mniejsze oferują bardziej kameralną atmosferę, lecz ze względu na spore oddalenie od plaż i morza dobre są w pierwszym rzędzie dla jadących tranzytem. Można na nich wypocząć, rozprostować kości, umyć się i wyruszyć w dalszą drogę.
Biwakowanie na dziko jest prawnie zabronione i grozi surowymi sankcjami. Poza tym można zostać okradzionym. Na obszarze od przylądka Savudrija na północy Chorwacji do przylądka Pivlaka na południu Chorwacji rozmieszczonych jest 526 kempingów. 161 większych, z których każdy dysponuje ponad tysiącem miejsc, zaś pozostałe 365 mniejszych to mini kempingi dysponujące maksymalnie 30 miejscami.
Kempingi w Chorwacji są oznaczone gwiazdkami (od 2 do 5 gwiazdek). W zależności od rodzaju i wyposażenia rozróżniamy: kemping z przewagą wyznaczonych parceli kempingowych, ośrodki kempingowe z przewagą obiektów stałych (domki typu bungalow), kempingi liczące najwyżej 30 jednostek noclegowych. Największą część oferty stanowią kempingi trzy i czterogwiazdkowe, a ich jakość odpowiada w większości zachodnioeuropejskiemu systemowi klasyfikacji kempingów.
Wiele kempingów posiada swoje własne obiekty noclegowe: domki typu bungalow, apartamenty, apartamenty typu studio, obiekty typu chalets lub mobil home. Wzdłuż wybrzeża chorwackiego znajduje się kilka kempingów z piaszczystymi plażami szczególnie godnych polecenia rodzinom z małymi dziećmi. Większa część plaż jest żwirowa i kamienista ze względu na taką właśnie strukturę dna morskiego. Morze jest bardzo czyste i atrakcyjne do kąpieli. Również miejsca do opalania są najczęściej kamieniste lub skaliste.
Na większości kempingów przywiązuje się dużą wagę do ekologii i ochrony środowiska, dlatego przewodnik po kempingach wydany przez ADAC wyróżnia je w specjalny sposób. Większość kempingów rozpoczyna swoją działalność na Święta Wielkanocne, co oznacza, że każdego roku termin ten jest nieco inny. Najczęściej kempingi są czynne od początku kwietnia do połowy października.
W miejscowościach letniskowych do ceny każdego noclegu doliczany jest podatek klimatyczny. Za miejscowość turystyczną chorwackie prawo uznaje praktycznie wszystkie, przy czym każda ma inną kategorię, a co za tym idzie inna jest wysokość opłaty. (2-3 euro/dobę)
Pola namiotowe na forum
-
TomekNa campingach zazwyczaj są wydzielone strefy. Miejsca położone bliżej morza zazwyczaj są droższe, zwłaszcza jeśli to miejsca z pięknym widokiem na Adriatyk. Miejsca wydzielone w danych strefach to nic innego jak Parcele. Każda parcela ma swój numer i ewentualnie oznaczenie strefy np A17. Służy to dla lepszego zachowania porządku na recepcji oraz odnalezienia się chociażby na mapie campingu. Parcele często są pojedyncze (standard) czasami część parceli oznaczona jest jako duble (podwójna) - jak ktoś przyjedzie większą przyczepą campingową - a zdarzają się nawet 10 metrowe. Parcela zazwyczaj posiada przyłącze wodne, kanalizację oraz prąd. Ułatwia to znacząco podłączenie przyczepy campingowej lub campera. Wolna strefa to obszar na którym można rozbić się namiotem, lub również ustawić przyczepę ale nie można tam liczyć na przyłącze wody lub kanalizę a prąd trzeba doprowadzić sobie samemu za pomocą przedłużacza - często nawet 30-40 metrowego. Miejsce w wolnej strefie nie jest wydzielone, teoretycznie każdy może się rozbić przed tobą, za tobą, z boku i nie możesz nikomu tego zabronić gdyż wolna strefa nie gwarantuje ci przestrzeni jaką masz tylko do swojej dyspozycji na parceli. Mato swoje zalety i wady. Często miejsca w wolnej strefie są z lepszym widokiem, albo można się przenieść po kilku dniach gdy zwolni się lepsze miejsce. Jednak o miejsce w okół trzeba się zatroszczyć samemu zagarniając jak największą część tak by ktoś obok się nie wcisnął... jest to czasami śmieszne jak ludzie rozstawiają dookoła leżaki łóżka krzesła i co tam popadnie by zająć jak najwięcej miejsca :) Bez względu na to czy płacisz za parcelę, czy za namiot w wolnej strefie dodatkowo płaci się od każdej osoby dorosłej, dziecka, psa... dodatkowego samochodu, dodatkowego namiotu, łodzi.... lodówki itp... Generalnie możliwe zestawienia: 1 namiot w wolnej strefie (samochód w cenie wolnej strefy) 2 osoby dorosłe 1 dziecko prąd opłata klimatyczna 2.5 osoby x ilość nocy (dób) albo 1 parcela (samochód w cenie) 2 osoby 1 dziecko pies prąd opłata klimatyczna pozdrawiam i życzę udanych wakacji.