Pelješac
Półwysep rozciąga się od przesmyku między osadami Mali i Veliki Ston na południowym wschodzie do przylądka Loviśće na północnym zachodzie. Półwysep liczy 65 km długości oraz od 3 do 7 km szerokości. Łączna powierzchnia półwyspu wynosi 355 km kwadratowych. Jego brzegi są strome i skaliste.
Dojazd samochodem na Pelješac możliwy jest w zasadzie tylko jadąc przez miasto Ston, znajdujące się, tak jak i Dubrownik w południowej enklawie Chorwacji przeprawiając się wcześniej przez fragment terytorium Bośni i Hercegowiny. Z końcem 2008 roku rozpoczęto prace nad budową mostu przez zatokę dzielącą większość półwyspu od lądu stałego. Most ten miał zostać ukończony w 2010, lecz prace przeciągnęły się na kolejne lata. Między wyspą Korcula i półwyspem Peljeśac kursują promy (między miastami Korcula i Orević). Istnieje także połączenie promowe z lądem między Ploće a Trpanj.
Zachodnia część półwyspu Pelješac przedzielona jest wąską cieśniną (Kanałem Korczulańskim) od wyspy Korčula, a w pobliżu jego środkowej i wschodniej części znajduje się wyspa Mljet, oddzielona od półwyspu o kilkunastometrowej szerokości cieśniną. Przez cieśniny te kursują regularne promy lokalnego przewoźnika - Jadroliniji usprawniające komunikację w rejonie Pelješaca.
Mieszkańcy półwyspu zajmują się uprawą winorośli, połowem ryb, hodowlą małży oraz turystyką. Cały półwysep znany jest z dobrego wina. Winna latorośl ma dobre warunki dojrzewania na pochyłych i nasłonecznionych wzniesieniach sięgających 961 m wysokości (Sv. Ilija). Należy koniecznie spróbować wina Dingać i Postup. Oba te gatunkowe wina charakteryzują się dużą zawartością alkoholu od 14 do 15%. W 1910 r. w Paryżu Dingac zdobył złoty medal. Był pierwszym gatunkowym winem prawnie chronionym w Dalmacji.
Niewiele zmieniło się na półwyspie mimo napływu turystów. Ludzie oprócz uprawiania rolnictwa żyją również z połowu ryb, hodowli małż. Wielu opuściło rodzinne strony, aby szukać pracy w Dubrowniku lub wyjechało za granicę. Na półwyspie zachowały się liczne piękne miejsca, malowniczo położone chłopskie wsie i wspaniałe lasy sosnowe, spośród których wyłaniają się wapienne pagórki. Znajdują się tu plaże piaskowe lub żwirowe, największa z nich, Trstenica ma 1500 m długości.
Północno-wschodnia część, otwarta na wiatry bora, jest zimniejsza i bardziej sucha niż pozostałe. W części południowo-zachodniej panuje ciepły i wilgotny mikroklimat - rosną tu drzewa cytrusowe i uprawia się winorośl (powszechnie znane są pochodzące stąd wina Dingać i Postup, które charakteryzują się dużą zawartością alkoholu). W 1910 r. wino Dingać zdobyło w Paryżu złoty medal i stało się pierwszym gatunkowym winem prawnie chronionym w Dalmacji.
Pelješac na forum
- Brak rozmów na temat Pelješac.