Paklenica
Na najdalszym południu na uwagę zasługuje Park Narodowy Paklenica, gdzie są dobre warunki do górskich wędrówek i spacerów, a widoki na usianą niezliczonymi wyspami zatokę Kvarner wspaniałe.
Zmierzając magistralą na południowy wschód w kierunku Parku Narodowego Paklenica, nie ma zbyt wielu powodów, aby się zatrzymywać miasteczka Bakar, Kraljevica, Crikvenica, Karlobag i Jablanac mają niewiele do zaoferowania. W Senju, niegdyś bazie uskoków, na uwagę zasługuje tylko niewielki zamek, dawna siedziba piratów.
W miejscu, gdzie 145 kilometrowy łańcuch Velebitu osiąga największą wysokość, znajduje się kilka krasowych wąwozów, wcinających się głęboko w masyw. Krajobraz w tej części kraju jest dziki nad głowami przelatują orły i myszołowy, a okolicę zamieszkują niedźwiedzie brunatne. Ten szczególny zakątek Chorwacji jest od 1949 r. chroniony jako Park Narodowy Paklenica. Budowanie hoteli i organizowanie polowań na jego terenie zostało zabronione, a wszyscy goście muszą zapłacić za wstęp.
Najlepsza baza do zwiedzania parku to Starigrad bardziej zespół pensjonatów, restauracji z grillem i kempingów rozrzuconych na wybrzeżu aniżeli prawdziwe miasto. Warto poprosić pokój z widokiem na Velebit z niezapomnianymi, wielobarwnymi zachodami słońca.
Najwyższy szczyt Velebitu, Vaganski vrh (1757 m n.p.m.), po raz pierwszy został zdobyty w 1940 r. przez chorwackich alpinistów. Dzisiaj miłośnicy gór z całej Europy przyjeżdżają tu, by zmagać się ze szczytami i grzbietami masywu, wykorzystując różne warianty tras od łatwych do skrajnie trudnych.
Podejście najkrótszym szlakiem ze schroniska na końcu Velikiej Paklenicy na Vaganski vrh zajmuje ok. 4 godz. Fantastyczne widoki ze szczytu wynagradzają trudy wędrówki. Wybierając się w rejon Velebitu, trzeba być przygotowanym na zmianę pogody nawet w słoneczny letni dzień może się nagle rozpętać gwałtowna burza.
Paklenica na forum
-
AniaOsoby wybierające się w góry muszą oczywiście zaopatrzyć się w zupełnie inny ekwipunek niż standardowo zabierany na wakacje nad morzem. Góry Dynarskie są stosunkowo dzikie niedostępne nie tylko ze względu na charakter terenu, ale także np. na właściwy dla wielu obszarów brak wody. Czy są więc w chorwackich górach jakieś szlaki ze schroniskami dla turystów?