Nurkowanie
-
janekNurkowanie w Chorwacji to super sprawa, sam pierwszy raz jak byłem bardzo żałowałem że nie zabrałem z Polski odpowiedniego sprzętu. Niestety Chorwaci korzystają z nieprzygotowania turystów i sprzęt do nurkowania jest tam strasznie drogi - nawet taki amatorski sprzedawany w supermarkecie jest drogi, choć oczywiście o niebo tańszy niż taki w sklepikach przy plaży lub na campingu!
13 kwietnia 2009 -
TomekWybrzeże chorwackie to raj dla miłośników podwodnego świata, więc widok kosmicznie ubranych nurków w okolicach tutejszych plaż nie należy do rzadkości. Wchodzenie do wody z pełnym osprzętem wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego posiadane odpowiednich kwalifikacji oraz wykupienie rocznego pozwolenia za 100 kn. Wraz z nim otrzymuje się spis stref, w których nurkowanie jest zakazane.
22 kwietnia 2013 -
AniaDo niedawna nurkowanie uważane było za sport niebezpieczny i przeznaczony tylko dla wyczynowców. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki oraz pojawianiem się coraz lepszego sprzętu, wzrosło bezpieczeństwo uprawiania tej dyscypliny. Od pewnego czasu nurkowanie jest traktowane jako sport przyjemny, rekreacyjny i niewymagający specjalnie dobrej kondycji. Świat podwodny Chorwacji czy Czarnogóry jest zasobny w kolorowe ryby, podwodne łąki, wraki statków i znaleziska archeologiczne. Dlatego planując wczasy, warto przeznaczyć czas również na ten rodzaj wypoczynku. Temperatura wody w morzu osiąga latem 2-27°C, do nurkowania wystarczającą ochroną cieplną będzie zatem mokry lub półsuchy skafander neoprenowy o grubości 5-6 mm. W zimniejszym okresie (zimą temperatura wody Adriatyku spada do 13°C) najlepiej zabrać suchy skafander nurkowy, zabezpieczający organizm przed wychłodzeniem.
15 listopada 2013 -
KarolinaChorwacka część Adriatyku może zachwycić ciekawą oraz różnorodną fauną i florą. Świat ryb reprezentuje wiele gatunków z rodziny ślizgowatych i babkowatych. Zobaczymy tu bardzo interesujące okazy, takie jak np. apogon, chromis kasztanowy, talasomia pawia, granik, skorpena, konger i amarela. Krawędzie skał i dno morskie porastają mszywioły, gąbki, korale madreporowe i algi. Przy dnie można obserwować także inne ciekawe stworzenia morskie: ośmiornice, kalmary, strzykwy, jeżowce i rozgwiazdy. Sporą atrakcję dla nurków stanowią leżące na dnie wraki statków. Np. w pobliżu miejscowości Cavtat (koło Dubrownika) znajdziemy pozostałości starożytnych amfor, w których Rzymianie przewozili towary. Z kolei nurkując w okolicy półwyspu Peljeśac, możemy zobaczyć niemiecki torpedowiec
15 listopada 2013 -
JackasW Chorwacji znajdują się wspaniałe podwodne jaskinie jak choćby Jaskinia Odyseusza znajdująca się na wyspie Mljet. Równie atrakcyjna jest Błękitna Jaskinia położona na wyspie Biśevo, w której według legendy chronił się przed wrogami marszałek Tito. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą wybrać jedną z najpiękniejszych jaskiń na Adriatyku na wyspie Korćula, znajdującą się w rejonie cyplu Kljuc. Mieści się tam podwodna komora z powietrzną kopułą.
15 listopada 2013
Z całą pewnością warto też zanurkować na terenie parku narodowego archipelagu Kornati, należącego do najwspanialszych miejsc nurkowych w Chorwacji, pływa się tam pod powierzchnią krystalicznie czystej wody, wyjątkowo bogatej we wszelkiego rodzaju faunę i florę. -
AniaChcąc nurkować w Chorwacji trzeba pamiętać o zakupie zezwolenia na nurkowanie w Chorwacji, wydawanego przez Chorwacki Związek Nurkowy. Można je kupić w kapitanatach portu po okazaniu dokumentu uprawniającego do nurkowania. Zgodnie z nowymi przepisami, nurkując w ramach lokalnego klubu nurkowego, płacimy tylko 100 HRK za roczne zezwolenie. Jeśli chcielibyśmy ponurkować sami, to oprócz zezwolenia musimy wykupić koncesję nurkową, która kosztuje 2.5 tyś HRK. Niektóre obszary Chorwacji są objęte całkowitym zakazem nurkowania. Przepis ten dotyczy parków narodowych Brijuni i Krka, szczególnych rezerwatów i parków przyrody (Malostonski zaljev, Limski kanał, Park prirode Telaśćica). Zakaz obowiązuje również na części wód wewnętrznych i dotyczy portów, przystani, obszarów wzmożonego ruchu oraz morza w promieniu 100 m od zakotwiczonych statków wojenych i strzeżonych obiektów wojskowych na wybrzeżu.
15 listopada 2013 -
KamilkaW Chorwacji wyodrębniono specjalne strefy kontrolowanego nurkowania. W parkach narodowych Kornati i Mljet zezwolenia na tego typu nurkowanie wydaje dyrekcja parku, i tam też należy uiścić opłatę. Uzyskawszy zgodę Ministerstwa Kultury lub miejscowych urzędów, można nurkować na następujących obszarach: wyspy Vis, Biśevo, Svetac, Bruśnik, Susak, Kopistę, Lastovo, Donji Skoji, Vrhovnjaci, Palagruza, 30-metrowy pas wokół wysp Mljet i Jabuke, obszar w promieniu 300 m wokół zatopionych statków Szent lstvan, Premuda, Corialanus Novigrad, Baron Gautsch, Sv. Ivan, S-57 na Peljeśacu, a także w pobliżu wyspy Żirje i okolicach Cavtatu. Wszystkim, którzy szukają takich niezapomnianych wrażeń, ale nie chcą ponosić wydatków na kosztowny sprzęt, zezwolenia i kursy nurkowe, proponujemy zabrać ze sobą maskę, fajkę i płetwy, by tuż spod powierzchni morza podziwiać podwodny świat Adriatyku, zachwycający barwami i niezwykłością.
15 listopada 2013 -
KrzysiekWiele razy byłem na wakacjach w Chorwacji ale przez wiele lat nie byłem świadom jak pięknie wygląda to co kryje pod wodą Adriatk. Dlatego szczerze polecam każdemu by zakupił nawet najtańszą maskę, rurkę i płetwy (choć to ostatnie nie koniecznie) i zamiast leżeć plackiem na plaży spędzić trochę aktywnie czas pływając u brzegu, bo tam właśnie kryje się najwięcej ryb, krabów, podwodnych roślin. W Adriatyku istnieje tysiące żyjątek, a dzięki takim zasoleniu i skalistemu dnu woda jest idealnie czysta i przejrzysta. Widoczność sięga 15-20 metrów, piękne kolory turkusowej błękitnej wody zapierają dech w piersiach. Ja zakupiłem taki najzwyklejszy zestaw do nurkowania. Naprawdę kosztował niewiele a dostarczł mi i synowi wiele dobrej zabawy. Polecam każdemu.
Nurkowanie w Chorwacji