Przez Węgry
Odcinek trasy biegnący przez Węgry jest stosunkowo długi, wynosi około 300 km. Dość kłopotliwy i czasochłonny bywa przejazd przez sam Budapeszt. Miasto jest nie najlepiej oznakowane i źle oświetlone. Jadąc tędy pierwszy raz, warto wcześniej zapoznać się z planem. Dużym ułatwieniem jest obwodnica wokół centrum. Bezpłatna autostrada (M7) w kierunku Chorwacji nazywana jest wspólnym określeniem "Balaton". W większości miejscowości letniskowych nad jeziorem występuje ograniczenie prędkości, zwykle do 30 km/h.
Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym - 50 km/h, poza terenem zabudowanym - 80 km/h, na tzw. drodze pierwszej klasy - 100 km/h, na autostradzie - 120 km/h. Dla samochodu z przyczepą odpowiednio 50 km/h, 70 km/h, 70 km/h i 80 km/h. Poziom alkoholu we krwi musi być zerowy. Kierowcy prowadzącemu samochód nawet po najmniejszym kieliszku policja natychmiast zatrzymuje prawo jazdy.
Opłaty drogowa - autostradowa (dawna winieta) naklejka zastąpiona została od 2008 roku w formie e-winietki i obowiązuje na wyznaczonych odcinkach dróg:
- M1 Budapeszt - Hegyeshalom
- M3 Budapeszt - Gorbehaza w kierunku Miszkolca wsch.
- M5 Budapeszt - Kiskunfelegyhaza
- M6 Erd - Dunaujvaros
- M7 Budapeszt - Balaton - Letenye
10 dniowa opłata wynosi 2975 HUF, miesięczna 4780 HUF
E-winietka jest sprzedawana w formie wydruku elektronicznego. Potwierdzenie z numerem sprzedaży należy zachować do ewentualnej kontroli. Nabyć ją można na Węgrzech w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, i na stacjach benzynowych usytuowanych przy wjazdach na autostrady. Należność za winietki może być regulowana gotówką lub kartami płatniczymi.
Przez Węgry na forum
-
TomekNa pewno nie opłaca się kupować winetek w Polsce. Nie dość że PZM dolicza swoją prowizję to jeszcze trzeba wziasc pod uwagę koszty wysyłki oraz jest się uzależnionym od terminu ważności winety. Z zakupem po drodze na stacjach benzynowych nie ma najmniejszego problemu i spokojnie można tak zaplanować tankowania że przy okazji kupić winetkę. Np winety na Autostrady w Słoweni można kupić już na stacjach 100km od Słoweni, tak samo z winetką na autorytady w Austri. Na każdej stacji płacić można zarówno gotówką (euro) jak i każdą kartą płatniczą. Za płatne odcinki (głównie tunele) jak i autostrady we Włoszech płaci się bezpośrednio na bramkach znajdujących się na autostradzie. I tu również płacić można zarówno gotówką jak i kartami płatniczymi, lecz na samobsługowych bramkach we Włoszech działają tylko karty tzw wypukle (kredytowe) karty typu Electron (debetowe) nie są honorowane. Jeśli chodzi o cenę paliwa to Polska i Słowenia mają zbliżone ceny paliwa, w zależności od kursu zł / euro czasem nawet paliwo w Słoweni wychodzi taniej, więc tak należy zaplanować podróż by w Słoweni zatankować do pełna :) Paliwo w Niemczech jest najdroższe, w Austri nieco tańsze. My zwykle dotankowujemy tylko taką ilość by dojechać do Słoweni. W Słoweni warto zatankowac do pełną, bowiem paliwo w Chorwacji jest droższe. Koszty żywności w sklepach i supermarketach są porównywalne, niektóre produkty (nabiał, mięso) droższe o około 10/15%. Usługi są dość drogie, koszty usług restauracyjnych są wyższe niż w Polsce, chyba że trafimy do restauracji typu pizeria czy fastfod. Warsztaty samochodowe, wszelakie naprawy są wyjątkowo drogie. pozdrawiam i życzę miłego i bezproblemowego wyjazdu.